Balonun Tarihcesi

1776
İngiliz Henry Cavendish, sülfirik asit ve demirin bir bileşimini kullanarak hidrojeni keşfeder.

1783
JJacques Charles, 3000 feet yüksekliğinde 15 mil seyahat eden “The Globe” adlı hidrojen balonunu insansız uçurur. Balon Gonesse’e iner, orada yerliler tarafından tırmık saldırısına uğrar ve yok edilir.

19 Eylül 1783
Bir koyun, bir ördek ve bir tavuk sıcak hava balonunun ilk yolcuları olurlar. 16. Louis ilk uçuşun hayvanlarla yapılacağını bildiren kararını çıkarttıktan sonra Montgolfier kardeşler, Jacques Etienne ve Joseph Michel kağıt ve kumaştan yapılı bir balon havalandırdılar. Balon yaklaşık 6000 feet yükselir ve güvenle bir şekilde iniş yapar.

21 Kasım 1783
Kayda geçen ve insan tarafından kullanılan ilk sıcak hava balon uçuşu Paris’te gerçekleşir. Montgolfier kardeşler tarafından kağıt ve ipekten yapılan bu balon 22 dakikalık uçuş boyunca
François Pilâtre de Rozier ve Marquis François-Laurent d’Arlandes tarafından yönetilir. Paris’in göbeğinden 500 feet yukarı çatı tepelerinin üstünden giden balon 6 mil uzaktaki üzüm bağlarına iniş yapar. Yörenin çiftçileri gökyüzünden inen bu ateş saçan ejderhadan çok rahatsız olurlar. Pilotlar onları yatıştırmak ve uçuşu kutlamak için şampanya sunarlar. Bu gelenek balon kullanıcıları tarafından günümüze taşınmıştır.

1 Aralık 1783
Insan tarafından kullanılan ilk gaz balonu Jacques Alexander Charles ve Nicholas Louis tarafından yapılmıştır. Paris’ten başlayan uçuş 2 ½ saat sürmüştür ve 25 millik bir mesafeyi kapsamaktadır. Iniş yapılır yapılmaz, Robert sepetten atlar ki bu da balonun tekrar yükselmesine neden olur. Balon bu sefer 9000 feete yükselir. Charles daha sonra güvenli bri şekilde iniş yapar. Günümüzde Fransa’da gaz balonları Charlier, sıcak hava balonları Montgolfier olarak bilinir.

19 Ocak 1784
Fransa Lyon’da Joseph Montgolfier tarafından gerçekleştirilen tek kayıtlı uçuş 700.000 fut küp üzerinde kapasitesi olan bir balonla gerçekleştirilmiştir. Bu da yaklaşık 30 kişilik yolcu kapasitesi anlamına gelir.Yapılan en büyük balonlardan biridir. Kumaştaki yırtık yüzünden uçuş sadece 20 dakika sürmüştür.

15 Eylül 1784
İtalyan Vincenzo Lunardi İngiltere’de ilk balon uçuşunu gerçekleştirmiştir. 18.000 fut küplük balon Artillery’den Moorfields’e uçar ve Ware yakınlarında Long Mead’e iner. Yolcuları ise bir kedi, bir köpek ve kafes içinde bir güvercindir.

30 Kasım 1784
Fransız Jean Pierre Blanchard ve Amerikalı John Jeffries ilk uçuşlarını Rhedarium Garden-Londra’dan balonlarını havalandırarak gerçekleştirirler. 7 Ocak 1785’de Blanchard ve Jeffries’den oluşan aynı takım İngiltere kanalı üzerinden uçan ilk baloncular olurlar.

15 Haziran 1785
Balonla uçuşta ilk kaza, hybrid gaz ile çalışan sıcak hava balonunun Jean François Pilatre de Rozier ve yolcusu tarafından yönetildiği uçuşta oldu. M. Romaine ateş alır ve İngiltere Kanalını geçmeye çalışırken patlar. Günümüzde hybrid balonlar (gaz ve sıcak hava kambinasyonunu kullanmaktadırlar) Rozier olarak bilinirler.

9 Ocak 1793
Amerika’da ilk balon uçuşu Philadelphia’da Walnut Street PrisonYard’da Jean Pierre Blanchard tarafından gerçekleştirilmiştir. Blanchard ayrıca Almanya, Hollanda, Belçika ve İsviçre’de ilk balonla yükselen kişidir.

1800’li yılların başı
Amerikan balon pilotları Charles Durant, Thaddeus Lowe, John La Mountain, Rufus Wells ve John Wise, gaz ve sıcak hava balonlarını tasarlamaya, yapmaya ve uçurmaya devam ettiler.

1804
Jacques Garnerin, Nopelon’un taç giymesini Paris’ten havalanan ışıldayan insansız bir balonla kutlar. Ne yazık ki, Roma dışındaki Nero heykeline çarptı ki bu Napoleon tarafından yapılan kişisel bir aşağılama olarak görülür. Aynı zaman sürecinde Joseph Gay –Lussac yaklaşık 20.000 feete uçar ve atmosfer ile ilgili bilimsel deneyler yapar.

1861
Amerikan iç savaşı sırasında ipli gaz balonları her iki tarafça taburların hareketlerini izlemek için kullanılır. Balonlar bu amaçla 1794’ün başlarında Fransa’da kullanılmıştır.

1870-71
Balonlar Prusya –Alman kuvvetleri tarafından şehrin kuşatılması sırasında kaçan mültecileri ve postaları taşımak için kullanılır. 2 milyonun üzerinde mektupla birlikte 100 kişi kaçar.

Temmuz 1897
İsveçli balon pilotu Salomon Andree, “Eagle” adında bir balonla Kuzey kutbuna ulaşmak için bir denemede bulunur. 3. gün bir haber güvercini tarafından gönderilen mesaj tek haber olur. 33 yıl sonra mürettebattan geriye kalanlar Norveçli araştırmacılar tarafından bulunur.

1906
Newyork’lu bir gazete sahibi James Gordon Bennet, bir uzun mesafe uluslararası balon yarışı için sponsor olur. İlk yarış Paris’te başlar ve 22 saat sonra İngiltere-Yorkshire’a inen Amerikalı Frank Lahm tarafından kazanılır. Yarışın kurallarına gore, kazanan balonun ülkesi bir sonraki yıl gerçekleşecek yarışa ev sahipliği yapacaktır. Bir sonraki yarış 1907’de St. Louis’de gerçekleşir. 1906 ile 1938 yılları arasında 6 farklı ülkede 26 yarış gerçekleştirilir 1979’da yarış tekrar hayata geçirilir ve bugün dünyada en önemli gaz balonu yarışması olarak devam ettirilmektedir.

1931
Auguste Piccards, batisfer temeline bağlı hava geçirmez kabini keşfeder ve bu 51.775 feete çıkmasına yardımcı olur. 1932’de kozmik ışınları incelemek üzere 53.152 feete çıkar.

3 Ekim 1934
Jeanette Piccard kocası Jean ile birlikte (Auguste’ın ikiz kardeşi) kozmik ışık çalışmaları için balonla 57,579 feete çıkar ve güvenli bir şekilde iniş yapar.

11 Kasım 1935
A. W. Stephens ve O. A. Anderson Explorer II adlı 3.7 milyon fut küplük büyük bir helyum balonuyla 74.000 feetin üzerine çıkar.

Güney Dakota’da “stratobowl”dan havalanırlar. Bu yer daha sonra ilk başarılı modern sıcak hava balonun uçuşuna sahne olur. Tarihte ilk kez, insanların basınçlı bir odada oldukça yüksek irtifalarda seyahat edebilecekleri ve basınçlı bir odada yaşam sürdürebilecekleri kanıtlanmış olur. Bu uçuş havacılık açısından bir dönüm noktası oluşturur ve gelecekte uzayda seyahatin ve uzayda insanın seyahat edebilmesinin yolunu açar. Oldukça reklamı yapılmış seyahat, balondan canlı radio yayını yapabilme de özelliği taşır.

1947
Jean ve Jeanette Piccard’ın oğlu Don Piccard, askeri bir Japon gaz balonunu kullanır. Bu uçuş belki de ilk savaş sonrası özgür balon uçuşu olur ve balonculuğun modern çağına damgasını vurdu. Mr. Piccard ilk balon uçuşunu 1933’te gerçekleştirir.

1961
Amerikan donanmasından Komutan Malcolm Ross ve Teğmen Victor A. Prather, “Lee Lewis Memorial” adlı polietilen balonda 113.739,9 feete yükselirler. Meksika Körfezi’ne inerler ve orada basınç giysisi suyla dolunca su yüzeyinde kalamayan Prather boğulur.

1978
Ben Abruzzo, Maxie Anderson ve Larry Newman’ı taşıyan “Double eagle II” adlı balon Atlantiği geçen ilk balon olur. 137 saatlik uçuş rakamı ile birlikte yeni bir zamanlama kayıtlara geçer.

1981
Pasifiği geçen ilk balon: Ben Abruzzo, Larry Newman, Ron Clark ve Japonya’dan Rocky Aoki tarafından yönetilen, Nagashami- Japonya’dan 10 Kasım’da kalkan 84 saat 31 dakika sonra Kaliforniya’da Mendocino Ulusal Ormanına inen 13 bölmeli Double Eagle IV. Yeni bir mesafe rekoru kırılır: 5768 mil.

1984
İlk tek kişilik Transatlantik balon uçuşu: Joe Kittinger Caribou, Maine’den Savona-İtalya’ya “Rosie O’Grady’s Ballon of Peace” adlı helyumla şişirilmiş balonuyla 3535 mil uçar.

1987
Atlantiğin geçildiği ilk sıcak hava balon uçuşu: Per Lindstrand ve Richard Branson 33 saatte 2900 mil uçar ve sıcak hava balonculuğu tarihinde yeni bir rekor kırar. Balon 2.3 milyon fut küp kapasitesiyle zamanının en büyüğüdür.

1988
Sıcak hava balonuyla en yüksek mesafe rekoru: Per Lindstrand bir sıcak hava balonu ile erişilen en yüksek mesafe olan 65000 feet ile tek başına dünya rekorunu kırar.

1991
Pasifiği geçen ilk Sıcak Hava Balonu: Per Lindstrand ve Richard Branson sıcak hava balonu ile Pasifiği geçen ilk insan oldular. Otsuka Flyer adlı balonlarında 245 mph’lik hızlara ulaşarak 6700 mili 46 saat içerisinde dolaşırlar. Japonya’dan Kanada’ya uçarlar ve dünya rekoru kırarlar.

1992
Süre rekoru: Richard Abruzzo, (Bir önceki rekorun sahibi Ben Abruzzo’nun oğlu) ve Troy Bradley (“Odyssey” projesi ile artık kendi dünya çevresindeki rekorunu oluşturmaktadır) 144 saat, 16 dakika boyunca bir De Rozier balonu içerisinde Bangor Maine’den Fas’a uçar.

1995
İlk tek kişilik Transpasifik Balon uçuşu: Şubat 14-17. Kendi “Solo Challenger” projesi ile diğer bir dünya çapında yarışmacı Steve Fossett, Seul- Kore’den yola çıkar ve Mendham-Saskatchawam-Kanada’ya 4 günde uçar.